תנאי קבלה לרפואה

תנאי קבלה לרפואה באוניברסיטה הם מתנאי הקבלה הגבוהים ביותר שיש לחוג לימודים כלשהו באוניברסיטה. קבלה לרפואה היתה מאז ומעולם משאת נפשם של צעירים רבים החולמים ללבוש את החלוק הלבן ולעסוק במקצוע מאתגר ומתגמל. קבלה לרפואה פירושה קבלה לנבחרת איכותית של רופאים לעתיד. על אף העבודה הקשה והשוחקת, מקצוע הרפואה נחשב למקצוע יוקרתי ביותר, שאף אחד לא יכול לחלוק על החשיבות החברתית שלו.

לימודי רפואה נמשכים בין שש לשבע שנים במסלול המלא, או ארבע שנים במסלול לבעלי תואר ראשון. לימודי רפואה במתכונת זו מתקיימים בארהב ולאחרונה גם בישראל, במסגרת התוכנית הארבע שנתית לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

בשל האופי המיוחד שלהם, לימודי רפואה כרוכים בהשקעה כספית גדולה יחסית מצד האוניברסיטאות: היקף הקורסים הנלמדים הוא גדול יחסית לחוגי לימודים אחרים, ובמקביל לשיעורים התיאורטיים הסטודנטים נדרשים להשתתף גם במעבדות, בביקורים ובעבודה מעשית בבתי חולים. ההתלמדות בבתי החולים מתבצעת בקבוצות קטנות המקבלות הדרכה צמודה מהרופא המנחה. לכן, לימודי רפואה מצריכים השקעה כספית גדולה בהעסקת אנשי סגל רבים מאוד, תחזוק מעבדות, פתיחת קורסים רבים ועוד. ההשקעה הכספית הגדולה לא מאפשרת לאוניברסיטאות להגדיל בצורה משמעותית את מספר המקומות בחוגים לרפואה, ומקשה על פתיחתן של מחלקות חדשות לרפואה, משום שהמימון לפתיחתן לא קיים.

מספר המקומות המוגבל במחלקות לרפואה מכביד עוד יותר על הלחץ של קבלה לרפואה. השילוב של מועמדים רבים ומיעוט מקומות הפך את תנאי הקבלה לרפואה בישראל לקשים מאוד. מצב דומה קיים גם במדינות מערב אירופה וכן בארהב.

קבלה לרפואה, אם כן, מהווה אתגר עבור צעירים רבים שחולמים להיות רופאים. תנאי קבלה דרקוניים לרפואה הם אולי המכשול העיקרי בדרך לחלוק הלבן.

תנאי קבלה לרפואה - מה כלול בתהליך?

קבלה לרפואה מתבססת בראש ובראשונה על הציונים שלכם. בישראל מדובר בציוני תעודת הבגרות ובציון מבחן הפסיכומטרי. בחול, מדובר בציוני תעודת הבגרות ולעיתים גם בציון של מבחן כניסה לחוג.

להלן נפרט על תנאי קבלה לרפואה בישראל ובחול

תנאי קבלה לרפואה בחול

קבלה לרפואה בחול מתחילה בתעודת בגרות מלאה בציונים טובים. התעודה הישראלית מקובלת כמעט בכל המדינות כמקבילה לתעודת הבגרות המקומית. ברוב מוסדות הלימודים בחול יש חשיבות לאיכות התעודה שלכם: מוסדות לימודים מבוקשים ויוקרתיים בחול דורשים ציונים טובים בתעודת הבגרות, ושמים דגש רב על מקצועות מדעיים: כימיה, ביולוגיה ופיזיקה בתעודת הבגרות.

תנאי קבלה לרפואה בחול כוללים פעמים רבות גם מבחן כניסה שנערך על ידי החוג לרפואה. מבחן קבלה לרפואה כולל שאלות בכימיה, ביולוגיה ולעיתים גם פיזיקה או אנטומיה. מבחן קבלה לרפואה מהווה גורם מסנן נוסף למועמדים, בעיקר אם למועמדים רבים יש ממוצע ציונים דומה בתעודת הבגרות וקשה להכריע ביניהם.

ידיעת אנגלית: תנאי קבלה לרפואה הכרחי אם אתם מעוניינים ללמוד בחול באחת ממדינות מזרח אירופה. רוב מדינות מזרח אירופה מקיימות תוכניות לימודי רפואה באנגלית המיועדות לסטודנטים זרים. תוכניות לימודים אלו לרוב עולות הרבה יותר מהתוכניות המיועדות לסטודנטים מקומיים, אולם הן מהוות אופציה טובה עבור מועמדים שלא התקבלו לרפואה במדינה שלהם. מכיוון שהלימודים כולם מתנהלים באנגלית ולא בעברית, קבלה לרפואה בחול מותנית בין היתר בידיעה טובה של אנגלית.

חלק ממוסדות הלימודים דורשים מבחן אנגלית בתור דרישת קבלה לרפואה. מעבר המבחן הוא תנאי כניסה לחוג. קיראו עוד על קבלה לרפואה בחול:

תנאי קבלה לרפואה בהונגריה

תנאי קבלה לרפואה בצכיה

תנאי קבלה לרפואה בפולין

תנאי קבלה לרפואה באוקראינה

תנאי קבלה לרפואה בליטא

תנאי קבלה לרפואה במולדובה

תנאי קבלה לרפואה בקרואטיה

תנאי קבלה לרפואה בסלובקיה

תנאי קבלה לרפואה בישראל

בישראל, בניגוד למדינות מזרח אירופה, אתם לא מתבקשים להיבחן במבחן כניסה. בנוסף, אין דרישה שתעודת הבגרות שלכם תכלול מקצוע מדעי, אם כי לימודים של מקצוע מדעי מהווים יתרון.

קבלה לרפואה בישראל עוברת דרך ממוצע ציונים גבוה במיוחד בתעודת הבגרות ובפסיכומטרי. הממוצעים שנדרשים הם לרוב 730 בפסיכומטרי ו-109 בתעודת הבגרות, ולעיתים אף יותר מזה.

להלן נפרט על תנאי קבלה לרפואה באוניברסיטאות בישראל:

תנאי קבלה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון

תנאי קבלה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון כוללים ציון סכם של 758 נקודות (זהו ציון הסכם שנדרש לקבלה לשנה הנוכחית), וכן ראיונות קבלה.

סכם של 758 נקודות מתקבל על ידי ממוצע בגרות של 108 +פסיכומטרי של 730 נקודות, לדוגמה.

ראיונות הקבלה בבאר שבע: אליהם מוזמנים המועמדים בעלי ציוני הסכם הגבוהים ביותר. קבלה לרפואה באונ' בן גוריון מבוססת על מעבר מוצלח של ראיונות הקבלה.

תנאי קבלה לרפואה באוניברסיטת תל אביב

תנאי קבלה לרפואה כוללים ציון התאמה מינמלי של 719.3- זהו שקלול ציוני הבגרות והפסיכומטרי שנדרש בשנה שעברה כדי לקבל זימון למבחן מור. ציון התאמה זה יכול להתקבל על ידי ממוצע בגרות 109 ופסיכומטרי 765 נקודות, לדוגמה.

מועמדים שעמדו ברף הקבלה הראשוני קיבלו זימון למבחן מור - מרכז הערכה למועמדים ללימודי רפואה. מבחן מור לרפואה כולל סדרה של סימולציות, דינמיקה קבוצתית וראיונות אישיים שמטרתם לבחון את ההתאמה האישית של המועמדים ללימודי רפואה. קבלה לרפואה באונ' תל אביב מבוססת על ציונים גבוהים במבחן מור.

תנאי קבלה לרפואה בטכניון

קבלה לרפואה בטכניון מבוססת על ציון סכם שנע בין 93-95, וכן על מעבר מבחן מור. כדי לקבל ציון סכם של 94, אתם זקוקים לממוצע בגרות 111 ו-750 בפסיכומטרי, לדוגמה.

המועמדים שציוני הסכם שלהם הם הגבוהים ביותר מוזמנים למבחן מור לרפואה. קבלה לרפואה בטכניון מבוססת על ציונים גבוהים במבחן מור.

תנאי קבלה לרפואה באוניברסיטה העברית

קבלה לרפואה באונ' העברית בירושלים מותנית בציון פסיכומטרי של 760 וממוצע בגרות 111 לפחות. אם ציון הפסיכומטרי שלכם נמוך יותר תצטרכו להציג ממוצע בגרות גבוה יותר, ולהיפך.

המועמדים בעלי הציונים הגבוהים ביותר מוזמנים למבחן מרקם: מרכז הערכה למועמדים לרפואה, הכולל סדרה של ראיונות אישיים. קבלה לרפואה באונ' העברית מותנית במעבר של מבחן מרקם.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם