למה רפואה בחול?

*הטקסט לקוח מתוך הספר: "המדריך הישראלי ללימודים בחו"ל"

בשנים האחרונות הולכת ומתגבשת אלטרנטיבה איכותית ללימודי רפואה בישראל. אלטרנטיבה זו מציעה לימודי רפואה ברמה גבוהה מאוד, ללא צורך בעמידה בתנאי קבלה כה קשיחים כמו שנהוג בישראל. מספר גדל והולך של סטונדטים ישראליים בוחר באפשרות זו, מתוך רצון להתחיל כמה שיותר מוקדם את הלימודים ומתוך רצון ללמוד באווירה תרבותית שונה ומיוחדת. הסוטדנטים הישראלים בחו"ל חוזרים פעמים רבות לישראל, מעשירים את מגוון הידע הרפואי של מחלקות הרפואה השונות בישראל ומאפשרים למערכת הבריאות הישראלית להתמודד עם הביקוש הגדל והולך לשירותי רפואה. בנוסף, סטונדטים רבים בוחרים להישאר במדינה בה למדו, או להגר למדינה אחרת ולהנות מתנאי העסקה ברמה גבוהה בהרבה מזו הנהוגה בישראל.

מחסור בתקציב האוניברסיטאות יוצר מחסור חמור ברופאים בישראל!

המחסור החמור בתקציב, וחוסר האפשרות של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל להעלות את שכר הלימוד יצר מצב של קיפאון בכמות הסטודנטים ללימודי רפואה. הנזק הנגרם ממצוקה תקציבית זו הנו כפול, שכן הוא מדרדר את רמת הלימודים בישראל ועלול ליצור בעייה של מחסור ברופאים בעתיד המאוד קרוב. על כן, הבחירה ללמוד בחו"ל איננה נסמכת רק על המצב הקיים של ההשכלה הגבוהה בישראל אלא גם על המגמה של ירידה באיכות הלימודים בישראל לצד עלייה ברמת הלימודים במדינות רבות אחרות

כאמור, מספר הבוגרים הנמוך של לימודי רפואה בארץ מהווה בעייה עכשווית ועתידית לישראל, שכן משמעותה עשויה להיות מחסור הולך וגובר ברופאים. סכנה זו זוהתה בשנת 2002 על ידי ועדת פזי שהוקמה על ידי משרד הבריאות כדי לבדוק את הצורך העתידי של מדינת ישראל ברופאים. באמצעות מודלים מתמטיים שחישבו את הזדקנות האוכלוסייה, הירידה בהיקף העלייה מארצות בריה"מ לשעבר, ופרישה של רופאים לגמלאות הגיעה הועדה למסקנה שתוך עשור תסבול ישראל ממחסור חמור ברופאים. בשנת 2015 צפויים לפרוש מדי שנה כ800 רופאים לגמלאות בישראל. לעומת זאת, מספר הסטודנטים המתחילים לימודי רפואה, היה קרוב ל-400 ב2007.

בוגרי אוניברסיטאות לרפואה בחו"ל ממלאים את החלל שנוצר מהמספר הקטן של תלמידי הרפואה!

מערכת הבריאות הישראלית עומדת בפני מציאות שבה מערכת ההשכלה הגבוהה איננה מכשירה מספיק רופאים, מגמה שכאמור הולכת ומתחזקת ולכן פונה אל הישראלים אשר פונים ללימודים בחו"ל.

כיום מוענקים למעלה מ-150 רשיונות לבוגרי אוניברסיטאות זרות מדי שנה, והפעם אין מדובר בעולים חדשים, אלא בסטודנטים ישראלים שבחרו להגשים את החלום גם במחיר עזיבה זמנית של הארץ. הקבלה לרבות מהאוניברסיטאות במזרח אירופה הינה קלה יותר, ורמת הלימודים והתשתיות משתפרות בהתמדה.

התשתיות ורמת הלימודים של האוניברסיטאות בחו"ל משתפרות מדי שנה!

לאוניברסיטות בהונגריה, צ'כיה, סלובקיה ומדינות רבות נוספות לא חסרים תמריצים להגדיל את מכסת התלמידים ולהשקיע בתשתיות נלוות. זאת עקב העובדה הפשוטה שהן רשאיות לדרוש סכומי כסף מתאימים. האוניברסיטות בהונגריה וברחבי מזרח אירופה ניצלו את תזרימי המזומנים שהגיעו מסטודנטים זרים שהגיעו מישראל , ארה"ב, שבדיה, יפן ומדינות רבות נוספות שסובלות מתנאי קבלה קשיחים ומחסור ברופאים על מנת לשפר את איכות הלימודים והתשתיות והביאו אוניברסיטאות רבות לרמות אקדמיות גבוהות שאיש לא ציפה שיגיעו אליהן לפני עשור.

כבר היום לומדים כ-1000 סוטדנטים ישראלים רפואה בהונגריה בלבד, לעומת כ-2000 באוניברסיטאות השונות בארץ, ומספר זה צפוי רק לגדול בשנים הקרובות. נכון הוא שהמדינה מצידה, עודנה דורשת מבחן רישוי למי שלמד מחוץ לארץ, אולם מכשול זה היינו קטן לעומת דרישות הקבלה ללימודי רפואה באוניברסיטאות השונות. זה אומנם לא נעים ללמוד לבחינה אחת נוספת , לאחר סיום התואר , אולם בהשוואה להכנות שמבצעים מועמדים ללימודים רפואה בארץ, טרם תחילת התואר, זהו מאמץ קטן.

מועמד אשר שוקל לימודי רפואה בחו"ל יפעל בתבונה אם ייתחס בכובד ראש לנתונים אלו. עליו לזכור גם כי נתונים אלו אינם סטטים וכי המגמה הכללית הינה ירידה באיכות ותקצוב ההשכלה הגבוהה בישראל ועלייה דומה במקומות אחרים בעולם. הדברים מקבלים כבר ביטוי בדירוגים שונים של אוניברסיטאות ישראליות ובדירוגים של מגבילותיהן בחו"ל. האוניברסיטאות בישראל עדיין נהנות משם טוב בזירה הישראלית, וכן במידה מועטה יותר בזירה הבינלאומית ולם אין ערובה לכך שכך יישארו פני הדברים. לא מן הנמנע שבעתיד הלא רחוק, תארים באוניברסיטאות רבות בחו"ל שבעבר היוו עדיפות שנייה עבור ישראלים שלא התקבלו בישראל ייחשבו דווקא לאיכותיים יותר.

הלימודים בחו"ל מעניקים לכם חוויה סטודנטיאלית ייחודית!

מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל אינה מאופיינת בחווית הקמפוס שיש במקומות אחרים בעולם. מרבית הסטודנטים עובדים במהלך התואר, ומכיוון שהלימודים מתבצעים בסביבה אשר קרובה לבית, אין את חווית הניתוק שמתאפיינים בחיי קמפוס בחו"ל. כתוצאה מכך, הגיבוש של הסטודנטים בישראל, ועוצמת החוויה הסטודנטיאלית הינה פחותה בהשוואה לחו"ל.

בארצות אירופה וארה"ב נהנים הסטודנטים מחיי קמפוס פעילים, הכוללים פעילות חברתית ענפה וגיבוש בין הסטודנטים השונים. חברויות רבות נקשרות במהלך הלימודים והסטודנטים זוכרים את חווית הלימודים לאורך כל חייהם . בנוסף, הלימודים בחו"ל מאפשרים לסטודנטים חשיפה לאנשים מרחבי העולם, ממגוון תרבויות ושפות ייחודיות מה שמרחיב את אופקיהם ומעשיר את עולמם התרבותי.

הלימודים בחו"ל חושפים אותכם לעולם תרבותי חדש!

הלמידה במדינה זרה מאפשרת לסטודנט ללמוד במקום תרבותי שונה. הוא נחשף לשפה, מנהגים ותרבות שונים מבישראל והדבר מעשיר את עולמו התרבותי באופן ניכר. לימודי רפואה בערים כגון בודפשט ופארג מהווים חוויה תרבותית שלמה שכן ערים אלו שוכנים בקרבת מקום לליבתה של אירופה ומאפשרים לסטודנטים ולהרחיב את אופקיהם גם אל מעבר למדינה בה הם חיים. המעבר ממדינה למדינה באירופה הינה קלה, ומאפשרת לסטודנט הלומד בה לבקר בתקופת הלימודים בערים המרכזיות והתוססות באירופה. הלימודים בארה"ב הינם גם חוויה תרבותית ייחודית, החושפת את הסטודנט לעולם התרבותי האמריקאי, ולחיי הקולג' האמריקאי הייחודיים.

לימודים בחו"ל פותחים בפניכם כמות אדירה של אפשרויות תעסוקה!

בפני הסטודנט הישראלי הלומד בחו"ל עומדת האפשרות להתפתח מבחינה מקצועית בארץ בה הוא לומד. מעמד הרופא בישראל סובל משחיקה במשך שנים, בעוד במערב אירופה וארה"ב מעמדו הנו גבוה מאוד, הן מבחינת השכר והתנאים הסוצייאלים והן מבחינת תנאי העבודה וההעסקה. בוגר תואר דוקטור לרפואה באוניברסיטה במזרח ומערב אירופה, איננו נדרש לעבור בחינת רישוי מיוחדת על מנת לעבוד באזור האיחוד האירופי. זאת בניגוד לבוגר של אוניברסיטה ישראלית אשר נדרש לעמוד במבחני רישוי מיוחדים של האיחוד האירופאי. בדומה, דרכו של בוגר תואר דוקטור לרפואה בארה"ב יוכל באופן קל יותר להתשלב בשוק העבודה האמריקאי לאחר שסיים לימודי רפואה שם, מאשר ישראלי שסיים לימודיו בישראל. במיוחד הדברים אמורים בעבור בסטודנטים בעלי אזרחות זרה, אולם גם בעבור בעלי א\רחות ישראלית בלבד, נפתחות אופציות רבות מעצם המעבר ללימודים בארץ זרה.

תנאי הקבלה בישראל הם הקשים בעולם, אולם יש מקומות בהם המציאות היא אחרת!

קבלה ללימודי רפואה בישראל הנה הקשה בעולם. הסיבה איננה בהכרח רמת הלימודים הגבוהה, שכן אפילו בארה"ב, שם רמת הלימודים הנה גבוהה משמעותית מבישראל הקבלה ללימודי רפואה הנה קלה יותר. הסיבה המרכזית לקושי הרב הנו מספר המקומות הפנויים הקטן שיש באוניברסיטאות השונות. האוניברסיטאות אינן מסוגלות, במסגרת מגבלות התקציב הקיימות להגדיל משמעותית את כמות הלומדים אצלהן ולכן תנאי הקבלה צפויים להישאר קשים בשנים הקרובות.

לעומת זאת, במדינות רבות בעולם יכולות האוניברסיטאות להגדיל מדי שנה את מכסות הסטודנטים, ואי לכך תנאי הקבלה אינם כה קשים. אם המועמד ייבצע מחקר יסודי הוא ימצא אוניברסיטאות רבות בחו"ל, אשר תנאי הקבלה שלהן נוחים ואשר רמת הלימודים בהם גבוהה ומשתפרת בהתמדה. נכון הוא שיש אוניברסיטאות אשר מגדילות את מכסת הסטודנטים על חשבון השקעה באיכות הלימודים אולם קיימות אוניבריסטאות רבות אשר רמת הלימודים שלהן משתפרת לצד גדילה במספר הסטודנטים.

תשתית הלימודים בחו"ל פותחת מעברים בעוד בישראל המצב רק מדרדר!

במדינות רבות בעולם, איכות התשתיות העומדות לרשות הסטודנטים עולה בכמה דרגות על זו שבישראל. הדברים נכונים לא רק עבור ארצות הברית ומערב אירופה אלא גם על מדינות רבות במזרח אירופה אשר בעבר רמת הלימודים והתשתיות בהם הייתה נמוכה. מדינות הגוש הקומנוסטי לשעבר נהנו בשנים האחרונות מצמיחה כלכלית חסרת תקדים שהתבטאה בין היתר בתקצוב גבוה מאוד של ההשכלה הגבוהה בכלל ושל הפקולטות לרפואה בפרט. הסטודנטים הזרים שהגיעו לאוניברסיטאות בצ'כיה, רוסיה, הונגריה ופולין איפשרו לאוניברסיטאות להשקיע משאבים רבים בפיתוח תשתיות לימוד ברמות הגבוהות ביותר בעולם. ברבות מהאוניברסיטאות במדינות אלו נהנים הסטודנטים ממבעדות ותשתיות לימודים נלוות ברמות גבוהות בהרבה מאלו שיש בישראל. בנוסף, מספר התלמידים למרצה, כמות המתרגלים ומספר המיטות לחולה בבתי החולים הנם בשיעורים טובים בהרבה מאלו בישראל. כל עוד מדינת ישראל איננה מחליטה להסיט באופן משמעותי תקציב לצורך שיפור ושדרוג לימודי הרפואה, פערים אלו צפויים להמשיך ולגדול.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content