איך בוחרים איזה מדינה כדאי ללמוד בה?

*הטקסט לקוח מהספר "המדריך הישראלי ללימודים בחו"ל"

בפני המועמד הישראלים ללימודי רפואה בחו"ל עומדות אפשרויות לימוד רבות. העולם הגלובלי פותח בעבור המועמד ללימודים הזדמנויות יוצאות דופן להתפתחות מקצועית ואקדמית אשר אינן קיימות בישראל. בבואכם לבחור מדינה אליהם אתם מעוניינים להגר לצורך לימודים עליכם לשקול מגוון רחב של פרמטרים שונים בהתאם לשאיפות האקדמיות והמקצועיות שלכם, מצבכם הכלכלי, הידע שלכם בשפה זרה והנכונות שלכם לשנות את סביבת החיים התרבותית שלכם. בנוסף, המניעים שלכם ללמוד בחו"ל עשויים להיות שונים ולהשפיע על בחירת המדינה.

הקריטריון הכלכלי- מימון עצמי, מלגה או הלוואה?

לאלו מכם שאינם עומדים בקריטריונים של קבלת מלגה קיימות בארה"ב ובאירופה אפשריות מימון רבות באמצעות הלוואות לטווח ארוך שהתשלום עליהם בסיום התואר. משכורת של בוגר ביה"ס מוביל ברפואה עשויה לממן באופן קל יחסית את עלויות הלימוד אולם יש לזכור כי מדובר בהתחייבות כספית וככזאת היא איננה חסרת סיכון. בנוסף, מי מכם שמתחייב לתוכנית מימון לימודים מחייב עצמו למעשה לעבוד בחו"ל במשך מספר שנים שכן משכורת רופא מתחיל בישראל אינה גבוהה דיה לממן את עליות הלימוד.

מזרח אירופה- האופציה הנוחה מבחינה כלכלית

בעבור מי שאינו יכול לעמוד בעלויות הלימודים הגבוהות במערב אירופה, צפון אמריקה, אוסטרליה וקנדה ישנה אפשרות נוספת אשר הופכת עם השנים ליותר ויותר אטרקטיבית בעבור מועמדים ישראלים רבים. לאוניברסיטות רבות במזרח אירופה, ובמיוחד בהונגריה, צ'כיה, סלובקיה ורסיה. אוניברסיטאות רבות במדינות אלו מציעות רמת לימודים גבוהה, שלעיתים אף עולה על זו הישראלית ובמחירים יחסית סבירים. עקב עובדה זו, ועקב תנאי קבלה קשים במדינות רבות, ביניהן ארה"ב, ישראל, שבדיה ויפן האוניברסיטות ברחבי מזרח אירופה נהנו מכמות גדלה והולכת של סטודנטים זרים אשר בחרו ללמוד בהן בגלל רמת המחירים הסבירה, תנאי הקבלה הנוחים וחווית החשיפה לתרבות זרה.

מוסדות לימוד אלו, בסיוע מהממשלות המקומיות לא נחו על זרי הדפנה וניצלו את תזרימי המזומנים מהסטודנטים הזרים על מנת לשפר את איכות הלימודים והתשתיות והביאו אוניברסיטאות רבות לרמות אקדמיות גבוהות שאיש לא ציפה שיגיעו אליהן לפני עשור. על אף זאת, יש לציין כי במדינות אלו קיימים גם מוסדות לימוד אשר אינם עומדים בסטנדרטים נאותים ועל כן מומלץ להתייעץ עם יועצים מומחים טרם בחירת מוסד הלימודים על מנת שלא לבחור בטעות במוסד לימודים ברמה נמוכה ממה שחשבתם.

אנגלית או שפה זרה אחרת?

הלימודים בשפה זרה אינם קלים. גם לימודים בשפה האנגלית, על אף השליטה הגבוהה בשפה של מרבית הסטודנטים הישראלים אינם כלימודים בשפת אם. הלימודים בחו"ל דורשים מן הסטודנטים יכולות ורבליות גבוהות, בנוסף ליכולת התבטאות גבוהה בכתב. הסטודנט שומע הרצאות באנגלית אקדמית, ונדרש להשתתף בשיעורים באופן פעיל. בניגוד למקובל בארץ, השתתפות בשיעורים מהווה חלק נכבד ואינטגרלי מהציון הסופי. הסטודנט נדרש לכתוב במהלך התואר עבודות אקדמיות הדורשות שליטה גבוהה בשפה האנגלית. אולם, ברור שחיסרון זה מהווה במובן מסוים גם יתרון שכן הסוטדנט הישראלי רוכש מיומניות גבוהות בשפה במהלך התואר, שעשויות לעזור לו בהמשך הקריירה המקצועית. לעומת זאת, לימודים בשפה שאיננה אנגלית, עבור אלו מכם שהשפה הינה השפה השלישית בסולם המיומניות שלכם, הינם קשים פי כמה. גם אם הגעתם לרמת שליטה בשפה זרה שמספיקה לעבור מבחני כניסה לאוניברסיטאות, ואפילו אם אתם מצליחים לתקשר בה באופן שוטף זכרו שקיים פער גדול בין יכולת מילולית ביומיום, לבין למידה ברמה אקדמית. על כן, אלו מכם אשר ההכרות התרבותית וידיעת השפה הזרה איננה חלק מהותי במניע לבחירת המדינה צריכים לקחת בחשבון את הזמן והמשאבים שתאלצו להשקיע מעבר ללימודים השוטפים על מנת לצמצמם את ידיעת השפה. מצד שני, מובן הוא שמי שמעוניין בלמידה בשפה זרה והכרות תרבותית כמטרה בפני עצמה מודע למאמצים אותם הוא יצטרך להשקיע ומוכן לעמוד בהם שכן למידת השפה הזרה היא אחת ממטרותיו העיקריות.

עד כמה השיקול החברתי חשוב לכם?

אלמנט נוסף שיש לשקול בבחירת המדינה המתאימה ללימודים הוא מידת החשיפה לאנשים מתרבותיות שונות. על פניו, ברור כי ללומד בחול יש חשיפה גדולה יותר למגוון רחב יותר של אוכלוסייה מארצות ומתרבויות שונות, מה שמאפשר לסטודנט הישראלי הלומד בחול לפתח קשרים מקצועיים ואקדמיים ברמה הבינלאומית. אולם, יש לזכור כי ישנם הבדלים משמעותיים בין המדינות השונות והיקף החשיפה למגוון רחב של תרבויות שונות משתנה ממדינה למדינה.

ככל, האוניבריסטאות הפרטיות בארצות הברית בולטות בבינלאומיות של הסטודנטים שלהם ומייצרות אינטרקציה בין סטודנטים מרחבי אירופה, צפון אמריקה, אסיה, ושאר העולם. מכיוון שהן פרטיות הן אינן רואות הבדל בין מועמד אמריקאי למועמד זר ולכן בוחרות את הטובים ביותר בכל תחום, מרחבי העולם ללא קשר למוצאו הלאומי. מצד שני, האוניברסיטאות המובילות במערב אירופה אמנם מקבלות מועמדים מרחבי העולם אולם שומרות בדרך כלל באופן יותר הדוק על הצביון המקומי הן במסגרת התוכנית האקדמית והן מבחינת אופי ומגוון התלמידים. על כן, ככל תוכניות הלימודים באירופה הנן אטרטקטיביות יותר בעבור מי שמעוניין בהכרות מעמיקה עם התרבות המקומית בעוד האוניברסיטאות הפרטיות בארצות הברית הנן אטרטקיביות יותר בעבור מי שמעוניין בפיתוח מגוון קשרים אקדמיים ומקצועיים עם עמיתים מרחבי העולם. על אף האמור, אין זה אומר שמי שמעוניין בכך לא יוכל במסגרת לימודיו בארצות הברית לבצע הכרות מעמיקה עם התרבות האמריקאית ובאופן דומה אין זה אומר כי לא ניתן ליצור קשרים בינלאומיים במסגרת לימודים באוניברסיטאות באירופה. למי מכם שהדברים הללו חשובים ראוי שייקח בחשבון את ההבחנה הזו כבסיס ראשוני ומאוחר יותר יבצע בדיקה מעמיקה בנוגע למדינה, למוסד הלימודים ולמסלול הלימודים הספציפי אליו הוא מבקש להתקבל.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content