הכרה בסטודנטים ישראליים בחול כסטודנטים

בית הספר האמריקאי תומך בסטודנטים הלומדים בחול, ובמטרתם לזכות בהכרה בבעיות העולות מול מדינת ישראל עקב שהותם הארוכה בחול.

הקדמה:

בעיר דובאי שבאיחוד האמירויות הערבי שמו כמטרה לחזק את התיירות שכן הם חזו כי הנפט, מקור הכלכלה של המדינה, ייגמר יום אחד. אכן הנפט כבר אינו מהווה עתיד למדינה זו ולכן החשיבה המוקדמת הייתה נכונה.

בדובאי הוקמו איים בצורת עצי דקל, בצורת היבשות בכדור הארץ והוקמו מבנים מרהיבים ביניהם מלון פאר, מבין הבודדים בעולם אשר דורגו ברמת 7 כוכבים ובנוסף, נבנה הבורג' דובאי, המבנה הגבוה בעולם.

לצערינו חשיבה לטווח הרחוק אינה קיימת במדינת ישראל. בישראל אין נפט, אין יהלומים, אין מחצבים טבעיים למעט מלחים אשר שואבים מים המלח שגם הם ייגמרו בעתיד. הכח שלנו כעם הוא המח. המח שלנו עובד וכך פיתחנו כח כלכלי המתבטא בפיתוחים בתחומי הבטחון, חקלאות, מחשבים, היי-טק ועוד תחומים רבים.

הכח שלנו, של מדינת ישראל, המתבטא בעיקר במח, גם הוא לצערינו יקטן. אם לא ייעשה שום דבר עכשיו והיחס אלינו, הסטודנטים, אינו ישתנה, מוחות טובים ורבים ימשיכו לברוח לחו"ל ("בריחת המוחות").

ישנן דרכים רבות אשר יכולים למנוע בריחת מוחות זו. ביניהן, השקעה קטנה בצעדים הראשונים של מח השוקל "לברוח" ובכך לשנות את שיקולו ולגרום לו להשאר.

בעיר בה מקימי עצומה זו לומדים, דברצן שבהונגריה, לומדים קרוב לחמש מאות סטודנטים ישראליים (רפואה כללית, רפואת שיניים, רוקחות). בבודפשט שבהונגריה לומד מספר קרוב לזה ואף גדול יותר (רפואה כללית,שיניים,רוקחות וטרינריה), כמוכן בהונגריה לומדים ישראלים בערים פץ' וסגד. ישראלים רבים לומדים גם כן ברומניה,איטליה, ליטא, צרפת, פולין, אנגליה, רוסיה, מולדובה, ארה"ב, ברזיל ועוד. זהו מספר גדול מאוד של ישראלים המשלמים שכר לימוד, שכר דירה ודמי מחייה בכסף פרטי, והרבה כסף, אשר אינו מושקע בארץ.

מדינת ישראל- אל תאבדי אותנו! אל תרדפי אחרינו בעתיד לאחר שנתבסס! תגרמי לנו לרצות לחזור כבר בסוף הלימודים!

בעיות:

  1. מילואים- המעבר לר"מ חו"ל (יחידת מילואים אשר אינה מזמנת למילואים ישראלי שנמצא בחו"ל תקופה ממושכת אלא בצו 8) כרוך לעתים בטירטור, הן של הסטודנט והן של משפחתו הנשארת בארץ, ואין חוק או נוהל המעביר סטודנטים לר"מ חו"ל. עפ"י הצבא, כל יחידה שומרת לה הזכות להעביר או לא להעביר ומתי שתרצה להעביר את חייל המילואים לר"מ חו"ל. הבעיה- סטודנט החוזר לחופשה על מנת להתאוורר ולבקר משפחה וחברים נקרא למילואים מה שבעצם מבטל את החופשה. ברצוננו להדגיש כי בעת מבצע "עופרת יצוקה" היו סטודנטים אשר התנדבו לשירות מילואים מרצונם, מה שמוכיח כי מטרת סעיף זה אינה להתחמק משירות מילואים, אלא רק למנוע ביטול חופשות שאינן מובנות מאליו (איחוד קצר עם משפחה וחברים)אשר שעולות לנו, הסטודנטים, בכסף של כרטיסי טיסה. סעיף זה אינו מתייחס כמובן לצו 8.
  2. ביטוח לאומי- ביטוח לאומי מכיר בסטודנטים בחו"ל כ"תושב שאינו עובד כלל ואין לו הכנסות". מובן מאליו שאינינו עובדים מפני שאינינו גרים בישראל. בכל זאת עלינו לשלם 150 ש"ח לחודש (החל מינואר 2010). יש לציין כי סטודנטים הלומדים בישראל מוכרים כסטודנטים בביטוח לאומי, אלה ביניהם שאינם עובדים משלמים 113 ש"ח בחודש (החל מינואר 2010).
  3. סבב קיץ (פרקטיס)- על כל סטודנט לרפואה, מהארץ ומחו"ל, החל משנה שלישית, לעשות סבבי קיץ במחלקות השונות בבתי החולים. הכניסה לסטודנטים הלומדים בישראל הינה ישירה דרך אגודת הסטודנטים בפוקלטה בה הם לומדים ללא תשלום נוסף ואף לעתים מקבלים הסעות לבתי חולים מרוחקים מהאוניברסיטה. סטודנטים המגיעים מחו"ל אינם מקבלים הסעות, בנוסף על המגיעים מחו"ל בחופשות הקיץ לשלם סכומים גבוהים (שונה ממקום למקום) לאגודת הסטודנטים דרכה הם נרשמים לסבב (אך אינם רשומים כחברים באגודה), וללא רישום זה לא ניתן לקיים את הסבב. יש לציין כי הסבב הוא חובה, אגודות הסטודנטים בארץ נותנים עדיפות לסטודנטים מישראל. סטודנטים מחו"ל מוציאים על סבבים אלה, אשר חשובים למסלול הלימודים (וגם חובה) ובהקניית ידע לרופא לעתיד סכומים גבוהים אותם סטודנטים הלומדים בארץ אינם משלמים.
  4. בנקים- לא כל הבנקים נותנים לכל סטודנט הלומד בחו"ל הטבות המגיעות לסטודנט בישראל. הטבות הבאות לידי ביטוי בעיקר בפטור מעמלות.
  5. תחבורה ציבורית- אין הנחות בקווי התחבורה ציבוריים (אגד, דן, רכבת ישראל וכו') כמו לסטודנט הלומד בישראל.
  6. תרבות ופנאי- לא מגיעה לבעלי תעודת סטודנט זר הנחה במופעי תרבות, כרטיסי כניסה לגני לאומיים ומוזאונים בישראל.

מטרה:

מטרת עצומה זו היא לשנות מספר דברים אשר מפריעים לנו, סטודנטים ישראליים הלומדים בחו"ל.

במדינת ישראל כמעט ואין גוף המכיר בנו כסטודנטים מן המניין. אין לנו הטבות והנחות בבנקים, בקווי התחבורה הציבורית, הקלות במילואים, מה שלא תורם למניעת "בריחת המוחות" ולגרום לנו הסטודנטים לרצות לחזור ארצה עם סיום הלימודים. אלה הדברים הקטנים, אשר מוסיפים הרבה לצד הלא נכון למדינת ישראל, במאזניים שלנו בעת השיקולים האם לחזור לישראל או לא.

ברצוננו לשנות את הבעיות הנ"ל ולגרום להכרה בנו כסטודנטים מן המניין ולקבלת הטבות הסטודנט המגיעות לסטודנט בארץ.

אנא חתמו ויחד נעשה שינוי!

לחתימה, כנסו לאתר עצומה

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם