אלכס מילר: על מבקר המדינה לחקור את לימודי הווטרינריה במכללת תל חי

ועדת החינוך דנה בהתנהלות המכללה, אשר הבטיחה לסטודנטים אפשרות להמשיך ללימודי וטרינריה באוניברסיטה ברומניה, כאשר למעשה אין לה כל הסכם עמה וההסמכה המשולבת דרכה אינה מוכרת על ידי משרד החקלאות בארץ

תומר אביטל 21.02.12, 16:43

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הודיע היום (ג') כי יפנה למבקר המדינה על מנת שיחקור את התנהלות מכללת תל חי בכל הנוגע ללימודי הווטרינריה המתקיימים במקום. בדיון סוער שהתקיים הבוקר בוועדת החינוך בכנסת התברר כי המכללה הבטיחה לסטודנטים אפשרות להמשיך ללימודי וטרינריה באוניברסיטת קלוז' ברומניה, כאשר למעשה לא היה למכללה כל הסכם עם אותה אוניברסיטה. יתרה מכך, ההסמכה המשולבת ממכללת תל חי ומקלוז' אינה מוכרת על ידי משרד החקלאות בארץ ואינה מקנה הסמכה לעסוק כווטרינר בישראל.

הסטודנטים עצמם טענו בוועדה כי נרשמו ללימודי פרה-וטרינריה במכללת תל חי לאחר שזו יצאה בשורה של פרסומים לפיהם סטודנט שיעבור שנתיים של לימודים במכללה יוכר כהנדסאי בעלי חיים ויוכל לטוס לאחת ממדינות אירופה ללימודי המשך על מנת להשתלב בחו"ל בשנה השלישית.

מנכ"ל המכללה הטכנולוגית בתל חי, אורי בנאי, הסביר בישיבה כי אין מדובר בלימודים אקדמאיים או לימודי הנדסאי אלא בלימודים פנימיים המאפשרים המשך לימודים בחו"ל. לדבריו, המכללה מנסה למצוא עבור הסטודנטים פתרונות חלופיים.

הסטודנטים תקפו את בנאי והוסיפו כי לפני כשלושה חודשים עודכנו על ידי סטודנטים שכבר השתלבו בלימודי ההמשך כי גם שם צצו בעיות רבות וכי אוניברסיטת קלוז' דרשה מהם לרדת משנה ג' לשנה א' בעקבות שינוי בחוק הרומני. הסטודנטים הוסיפו כי הפסידו כסף רב ושנתיים מחייהם על לימודים שלא ישאו פירות, והציגו את הפרסומים הכוזבים.

"קרה פנצ'ר רציני מאוד. אחרי חודשיים וחצי שהם לומדים בשנה ג' הודיעו לסטודנטים שהם יורדים לשנה א'. לדעתנו זוהי עבירה פלילית של אוניברסיטת קלוז'. מרגע שזה נודע לנו הפעלנו את משרד החוץ והשגריר נפגש עם שר החינוך הרומני. אנחנו מנסים למצוא פתרונות נוספים, כגון לימודים באוניברסיטה בוורשה", אמר בנאי. לטענתו, מכללת תל חי לא הבטיחה הבטחות שווא אלא "הציגה עובדות" לפיהן סטודנטים אשר למדו במכללת תל חי בשנים עברו השלימו את לימודי הווטרינריה שלהם ברומניה.

נציגת משרד התמ"ת, דבורה פינקלשטיין, הודיעה כי הסידור בו נקטה מכללת תל חי של שילוב לימודים אקדמאיים והנדסאים אינו מוכר להם וברגע שנודע להם על התוכנית הם פנו לתל חי בבקשה שיסירו את כל הפרסומים מאתר המכללה.

נציג המועצה להשכלה גבוהה, נדב שמיר, הדגיש: "מדובר בתוכנית בעייתית מבחינת המועצה להשכלה גבוהה. אסור להבטיח נקודות זכות לקראת לימודים בחו"ל. זה נוגד את חוק המל"ג ומהווה עבירה על חוק המל"ג".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מילר, הורה לכל מוסדות ההנדסאים שלא לנהל כל משא ומתן עם מוסדות חינוך בחו"ל באשר להמשך לימודים בחו"ל, אלא בכפוף לאישור המועצה להשכלה גבוהה והמוסדות הרלוונטיים. בנוסף אמר כי על מוסדות ללימודי הנדסה לאשר כל תוכנית לימודים אקדמית עם המועצה להשכלה גבוהה.

מילר פנה לות"ת ולמל"ג על מנת ליצור מנגנוני הרתעה ופיקוח הדוקים יותר נגד מוסדות הפועלים על דעת עצמם בתחומים שאינם בסמכותם. "מה שנעשה במכללת תל חי אינו מתקבל על הדעת. מדובר באחת הקומבינה הבלתי מוצלחות ששמעתי עליהן. אי אפשר להבטיח הבטחות לסטודנטים על סמך קבלה אקראית של כמה סטודנטים לתוכנית המשך באוניברסיטה בחו"ל", אמר. בנוסף ביקש מילר ממשרד התמ"ת לבדוק שמוסדות אחרים אינם נוהגים כמכללת תל חי וכי אין בהם לימודים אקדמיים לא מאושרים. עוד הודיע כי הוא מעביר את הטיפול בנושא לידי מבקר המדינה.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם

Skip to content