ביה"ס לרפואת שיניים באוני' ת"א שוב בסכנה

מחר תדון המועצה להשכלה גבוהה בסגירת בית הספר שמבקש סיוע בסכום של 8 מיליון שקל. "זה עניין לאומי ולא פנימי", אמר המנהל

אפרת זמר | 17/3/2009 18:35 | NRG

האם בקרוב יהיה בישראל רק בית ספר אחד לרפואת שיניים? בית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב שוב עומד בסכנת סגירה ממשית. מחר (ד') יתקיים דיון חירום במועצה להשכלה גבוהה בנושא. בבית הספר לרפואת שיניים אומרים כי דיון זה צפוי להכריע את גורל המוסד. ראש בית הספר ל-nrg מעריב: "זה עניין לאומי, לא פנימי. הגענו לקו השחור".

בית הספר לרפואת שיניים בתל אביב, שהמקבילה היחידה שלו בארץ היא בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים, נתון בקשיים כלכליים ובגירעונות ענק כבר תקופה ארוכה.

לפני כשלוש שנים הוחלט להעניק לבית הספר תקצוב נוסף בגובה שלושה מיליון שקלים. בנוסף, בית הספר ביצע שורה של קיצוצים במחקר ובאנשי סגל.

כמו כן, הופסקה קליטה של תלמידים חדשים וכיום לומדים בבית הספר רק תלמידי שנה ד'. באוניברסיטה אומרים כי אם לא ניתן יהיה לחדש השנה את ההרשמה לבית הספר, תוך שנתיים הוא יהיה ריק מסטודנטים.

מצוקה של רופאי שיניים

לאחרונה ביקשה אוניברסיטת תל אביב סיוע נוסף מהוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בגובה של שמונה מיליון שקלים. הוועדה כבר החלה לדון בעניין ותמשיך לדון בו מחר. כל הנראה מחר גם תתקבל החלטה.

בבית הספר לרפואת שיניים אומרים כי הצלת בית הספר מסגירה היא צעד בעל חשיבות לאומית, שכן אם הוא ייסגר יפעל רק בית הספר לרפואת שיניים בירושלים, מהלך שעלול להביא למחסור ברופאי שיניים בטווח של מספר שנים.

"לאחר צמצומים דרקוניים וקיצוצים כבדים במחקר ובהוראה הגענו לקו השחור", אמר ל-nrg מעריב פרופ' חיים טל, ראש בית הספר לרפואת שיניים. "כל קיצוץ נוסף יביא לסגירת בית הספר".

לדבריו, זהו עניין לאומי לחלוטין. "לצערי אני רואה כיצד בעוד חמש שנים אנחנו נשכפל את משבר הרופאים, כי רופאי השיניים כבר עכשיו הולכים ופוחתים במהירות", טען. "המדינה הסתמכה במשך שנים על גלי עלייה. היום רופאי שיניים כבר לא עולים, וסטודנטים ישראליים שלומדים רפואת שיניים באירופה לא חוזרים".

הסטודנטים: המצב הזה פוגע בנו

פרופ' טל הדגיש כי אם בית הספר ייסגר סביר להניח שתוך זמן קצר יחלו בבניית בית ספר חדש כדי למלא את הצרכים, ולכן יש לחזק את בית הספר הקיים ולמנוע את סגירתו.

הוא הוסיף כי "לפני מספר שנים כבר הוחלט שבישראל יהיו לפחות שני בתי ספר לרפואת שיניים, בזמן שבכל מדינה אירופאית של שבעה מיליון תושבים יש לפחות ארבעה. הושקעו כאן לפחות מאה מיליון שקלים בתשתיות לאורך השנים ולכן זה יהיה אבסורדי לחלוטין לסגור בית ספר קיים".

בוועדה לתכנון ותקצוב אומרים כי הם דנים בנושא בכובד ראש, אך מדגישים כי ההחלטה אם לסגור את בית הספר נתונה בידי האוניברסיטה ולא בידיהם. גורמים בכירים בוועדה אף הוסיפו כי "בית הספר לרפואת שיניים זוכה גם כך בשנים האחרונות לתקצוב עודף, תופעה שכמעט אין לה אח ורע. אם נשלם להם נצטרך לשלם סכום דומה גם לאוניברסיטה העברית".

למאבק האוניברסיטה הצטרפו גם הסטודנטים. "מדובר בביטוי נוסף למצבה הקשה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל", אמר בתגובה יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, גיל גולדנברג. "האוניברסיטה נמצאת בקשיים כלכליים ואת המחיר ישלמו הסטודנטים לרפואת שיניים. לסגירת בית הספר תהיינה השלכות קשות על תחום רפואת השיניים כולו".

לדברי יו"ר אגודת הסטודנטים: "אני קורא לראשי ות"ת להזרים את התקציבים הנדרשים לבית הספר, על מנת שימשיך לפעול כרגיל ובאופן סדיר, ללא איומי סגירה המקשים על התנהלות בית הספר ופוגעים בסטודנטים".

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם